STEP AEROBIK

Ćwiczenia wykonywane są w rytm skocznej, tanecznej muzyki. Polegają one na bardzo dynamicznym wchodzeniu na specjalną platformę, która ma najczęściej 20 centymetrów wysokości - to step do aerobiku.  Instruktor pokazuje kroki, które powtarzają po nim uczestnicy. Jednocześnie zwraca uwagę na technikę ćwiczeń i narzuca odpowiednie tempo. Choreografia może różnić się w zależności od poziomu osób ćwiczących – podstawowe ruchy, takie jak basic step czy V-step z reguły nie stanowią problemu dla początkujących. Bardziej skomplikowane układy zawierają kroki taneczne, np. obroty czy mambo step połączone z szybko zmieniającymi się ruchami rąk. Towarzysząca im muzyka jest bardziej dynamiczna, stąd nadążanie za kolejnymi konfiguracjami wymaga refleksu i dobrej koordynacji.

Zajęcia ze step aerobiku należą do ćwiczeń typu kardio, stąd polecane są głównie osobom, które chcą schudnąć. Szacuje się, że jeden trening pozwala spalić 400-600 kcal (w zależności od tempa ćwiczeń i długości ich trwania). Ubocznym skutkiem treningów ze stepem jest też wyszczuplenie dolnych partii ciała. Wchodzenie i schodzenie ze stopnia, obroty, wykopy i wykroki – wszystko to angażuje do pracy przede wszystkim mięśnie nóg oraz pośladków. Po kilku miesiącach ćwiczeń ze stepem uda, pośladki i łydki powinny stać się bardziej jędrne i sprężyste.

Inne efekty, jakie daje step aerobik to między innymi:

  • zwiększenie wydolności krążeniowo-oddechowej,
  • poprawa koordynacji i gibkości,
  • uelastycznienie całego ciała,
  • wzmocnienie kości,
  • redukcja stresu,
  • relaks przy tanecznej muzyce,
  • integracja z innymi uczestnikami zajęć.

Przeciwwskazania

Step aerobik to bezpieczna forma wysiłku dla osób, które są w pełni zdrowe i sprawne. Jednak ze względu na to, że ćwiczenia w dużym stopniu angażują mięśnie nóg, trening ten nie jest polecany osobom zmagającym się problemami stawów – głównie kolanowymi, biodrowymi i skokowymi. W przypadku przewlekłych bóli kręgosłupa wskazana jest konsultacja z lekarzem. Step aerobiku nie mogą trenować osoby ze skoliozą, ludzie otyli oraz kobiety w ciąży.

Powrót