2022-10-16 - TAI CHI CHUAN z Maciejem Kokotem

Tai chi chuan jest systemem ćwiczeń, w którym pracujemy nad rozwijaniem świadomości własnego ciała i umysłu. W swoim zastosowaniu może być formą rehabilitacji i pielęgnacji własnego zdrowia, jak również skuteczną sztuką samoobrony oraz filozofią pomagającą znaleźć wyciszenie i rozluźnienie wśród codziennych napięć i stresów.

Tai chi chuan może być uprawiane przez wszystkich. Nie ma tu żadnych ograniczeń wiekowych, sprawnościowych czy zdrowotnych. Powolne tempo wykonywanych ruchów pozwala na czerpanie korzyści z ćwiczeń przez ludzi o każdym stopniu kondycji, a cisza, w jakiej prowadzone są zajęcia, zwiększa koncentrację i pozwala odpocząć od codziennego zgiełku. Ćwiczenia są wykonywane w wolnym tempie. Ten sposób treningu nie obciąża stawów, działając jednocześnie jako forma terapii dla takich dysfunkcji organizmu, jak np.: chroniczne bóle kręgosłupa, reumatyzm, dyskopatia i wiele innych.

Tai chi chuan nie jest tylko zbiorem ćwiczeń technicznych. Nauka przyjmowania prawidłowych pozycji i poprawnego powtarzania ruchów to pierwszy etap poznawania tej sztuki. Następnym jest świadome angażowanie umysłu w prace z zasadami tai chi. Rozwijanie tej świadomości jest procesem niekończącym się, co sprawia, że tai chi chuan jest także wspaniała gimnastyką dla umysłu oraz sztuką, w której poznawaniu można zawsze uczynić krok do przodu.

Powrót