2021-06-10 - Białko po treningu? Co daje?

Nie jest tajemnicą, że podczas treningu dochodzi do uszkodzenia tkanek, w tym tkanek mięśniowych. Uszkodzenie mięśni powstaje, gdy odrywają się poszczególne elementy mięśni np. włókna mięśniowe lub dochodzi do rozerwań wewnątrz nich.

W czasie długotrwałego wysiłku fizycznego dochodzi również do wzrostu katabolizmu (rozkładu) białek ustrojowych. To wtedy zapotrzebowanie na białko rośnie. Białka wykorzystywane są do odbudowy i regeneracji tkanek, budowy masy mięśniowej, są składnikiem krwi i limfy, a także wchodzą w skład hormonów i enzymów oraz ciał odpornościowych.

Jak zatem pokryć straty wynikające z intensywnego treningu? To proste, należy zwiększyć jego spożycie. Białko przed czy po treningu? Aby pokryć straty białka wywołane aktywnością fizyczną, zaleca się spożywać je bezpośrednio po wysiłku fizycznym, najlepiej do 30 minut po treningu, najpóźniej do 2 godzin. Ten czas to tzw. okno anaboliczne, czyli okres, w którym organizm jest w stanie najefektywniej przyswoić utracone w trakcie wysiłku składniki odżywcze.

Białko na siłowni w postaci odżywki białkowej (koktajlu) to ważne uzupełnienie aktywności fizycznej u osób, którym zależy na szybkiej regeneracji mięśni, zwiększeniu zdolności wysiłkowych, a także budowaniu muskularnej sylwetki. Suplementacja białka jest bardzo ważna, ponieważ wspomaga procesy naprawcze uszkodzonych tkanek podczas treningu, a także wspiera budowanie nowych włókien mięśniowych.
Powrót