2019-12-27 - 10 sposobów na dotrzymanie fitnessowych postanowień noworocznych

10 sposobów na dotrzymanie fitnessowych postanowień noworocznych

Bardzo łatwo wyznaczamy sobie fitnessowe postanowienia z okazji Nowego Roku. „Schudnę”, „zacznę ćwiczyć”, ”zwiększę masę mięśniową”. Ale czy zawsze ich dotrzymujemy? Oto 10 sposobów na sprawienie by te postanowienia przestały istnieć tylko na papierze i stały się rzeczywistością – nie tylko w Nowy Rok, ale przez cały rok 2020!

 

A więc zdecydowaliście się wyznaczyć sobie postanowienia fitnessowe na Nowy Rok…

O ile Nowy Rok to doskonała okazja to robienia postanowień fitnessowych, zazwyczaj mamy problem by założone sobie cele spełniać. Według badań 60% ludzi poddaje się już w lutym. W marcu już 80% daje za wygraną. A dobra nowina? Dzięki tym 10 strategiom zwiększysz swoje szanse na sukces.


 

1. Zacznij się pytać „dlaczego?”

Postanowienie fitnessowe jest rzadko związane z samymi ćwiczeniami. Ważne jest, żeby rozumieć dlaczego to postanowienie jest dla ciebie istotne. Co cię napędza? Co sprawia, że wstajesz rano i nie możesz zasnąć w nocy? Co motywuje cię do zmian? Postaraj się zrozumieć co to jest i użyj tego, żeby się nie poddawać, nawet jeśli masz już dosyć. Znajdź w tym swój własny, głębszy sens.

 

2. Bądź konkretny w tym, co chcesz osiągnąć i wyznacz sobie datę końcową.

Czasem kiedy robimy postanowienie fitnessowe sprawiamy, że jest na tyle niejasne i otwarte, abyśmy mogli się wymigiwać lub przekładać w czasie. Prawda jednak jest taka, że dużo łatwiej jest trzymać się swoich założeń, jeśli będziemy wiedzieć dokładnie co mamy zrobić. Ustal co masz zamiar zrobić i kiedy chcesz to osiągnąć. Ostateczny termin jest ważny, jeśli na poważnie myślisz o spełnieniu swojego postanowienia fitnessowego.

 

3. Zacznij małymi kroczkami

Zbyt szybka zmiana może prowadzić do porażki. Łatwiej będzie dotrwać do końca zaczynając małymi krokami i przyzwyczajając się do narzuconego sobie tempa. Rozbij swój cel na serię małych wyzwań i świętuj po drodze każde zwycięstwo. Stopniowy progres motywuje dużo bardziej. Skup się na dążeniu do celu, na samej drodze, a niekoniecznie na samym finiszu.

 

4. Spisz swoje postanowienie fitnessowe i pochwal się nim

Badania pokazują, że jest większe prawdopodobieństwo na osiągnięcie swoich celów jeśli je faktycznie spiszemy. Można pójść o krok dalej i pochwalić się dumnie swoim postanowieniem. Przypnij swoje postanowienie do komputera, na telewizor czy do lodówki. Pochwal się nim w mediach społecznościowych. Powiedz znajomym i rodzinie. Kto wie czy nie będą cię wspierać po drodze!

 

5. Bądź za siebie odpowiedzialnym

Trzeba być bardzo odpowiedzialnym, żeby trzymać się swoich postanowień. Spróbuj znaleźć sobie sposób, żeby pozostać na ścieżce. Jeśli masz problemy z motywacją poproś kogoś bliskiego, przyjaciela, kolegę z pracy, żeby do ciebie dzwonił czy pisał z przypomnieniem. Dla nich to będzie przyjemność, żeby cię motywować, a ty nie będziesz mógł już skorzystać z łatwych wymówek. Dobrym pomysłem jest również dziennik, w którym można zapisywać swój progres.

 

6. Mierz swój progres krok po kroku

Wiedza na temat własnego postępu jest fundamentalna. Pomaga ocenić jak dużo ćwiczeń wykonujesz i jak przekładają się one na twój sukces. Może to być liczba zrobionych kroków, liczba wizyt na siłowni, ilość przebiegniętych kilometrów, ilość godzin odbytych zajęć fitness czy ilość przepłyniętych basenów. Znajdź sposób by mierzyć swoje postępy.
 

7. Nie polegaj wyłącznie na motywacji

Nowy Rok zazwyczaj poczuwa się jako nowy początek i idealną okazję by zmienić swój tryb życia na zdrowszy. Problem jednak pojawia się, gdy cała motywacja związana z chęcią zmiany w nowym roku po prostu ulatuje. Kluczem jest spodziewanie się tego i przygotowanie sobie planu B na okres, w którym motywacja zgaśnie. Przygotuj plan treningowy. Znajdź sobie kogoś godnego zaufania do wspólnych ćwiczeń. A przede wszystkim, pamiętaj, że motywacja jest często czymś, co podąża za działaniem. Im więcej będziesz działał, tym większą motywację będziesz miał do dalszego działania. Jak kula śniegowa turlająca się z górki.


8. Skup się na przyjemności

W przypadku długoterminowej zmiany, przyjemność jest decydująca. Kłopotliwe jest ciągłe zmuszanie się do czegoś, co nienawidzisz. Jeśli nie lubisz biegać, jeźdź na rowerze. Nie lubisz siłowni, chodź na basen. Wybierz sport, który uprawiałeś w młodości. Słuchaj muzyki podczas ćwiczeń na siłowni. Rób wszystko co w twojej mocy, aby każda aktywność fizyczna była dla ciebie przyjemna, ponieważ to jedyna droga byś chciał to kontynuować.


9. Dąż do konsekwentnych działań i stałych zmian

Staw czoła swojemu postanowieniu fitnessowemu konsekwencją i z myślą o trwałości twoich działań. Nie da się prowadzić bardziej zdrowego i aktywnego trybu życia z dnia na dzień. Twoje ciało i umysł potrzebuje czasu, żeby dostosować się do nowej rutyny, nawet jeśli ta rutyna jest zdrowa i zalecana. Mając na uwadze cel dalekosiężny od samego początku będziesz w stanie się lepiej skoncentrować na tym co ma największe znaczenie.


10. Upewnij się, że chodzi o ciebie
 

Zbyt często stawiamy sobie fitnessowe postanowienia noworoczne, żeby dorównać innym czy dostosować się do społecznych kanonów piękna. Jeśli chcesz wpłynąć na długotrwałą zmianę w swoim życiu i stać się bardziej aktywnym przez cały 2020 rok, a nawet i dłużej, RÓB TO DLA SIEBIE.

 


Jeśli potrzebujesz pomocy w osiągnięciu swoich celów, trenerzy w Klubie Taurus są zawsze do twojej dyspozycji na dyżurach, a jeśli brakuje ci motywacji i nie wiesz zupełnie gdzie zacząć rozpocznij pracę z trenerem od podstaw. Trener będzie nie tylko pokazywał ci co robić, ale będzie wspierał cię przez całą drogę do twojego celu, do sukcesu.

 

Powrót